Ви тут: Новини
Українська
English
вівторок, 25.09.2018

Рожнятівське бюро правової допомоги консультує:

 

Поняття та види земельного сервітуту

 Через відсутність конкретних та чітких планів забудов населених пунктів, досить часто складається ситуація, коли земельні ділянки розміщені таким чином, що не залишається місця для проходу, проїзду мешканцям чи доступу до будівель, водойм тощо. Якщо земельна ділянка в центрі і з усіх боків оточена іншими земельними ділянками, як кажуть «в притик» по межі – Ви можете використовувати чужі земельні ділянки, встановивши земельний сервітут.

Які ж бувають види сервітутів?

Чинне законодавство не дає усього переліку видів земельних сервітутів, які можуть укладатися, проте статтею 99 Земельного кодексу України встановлені так би мовити найбільш розповсюджені:

а) право проходу та проїзду на велосипеді;

б) право проїзду на транспортному засобі по наявному шляху;

в) право прокладання та експлуатації ліній електропередачі, зв'язку, трубопроводів, інших лінійних комунікацій;

г) право прокладати на свою земельну ділянку водопровід із чужої природної водойми або через чужу земельну ділянку;

ґ) право відводу води зі своєї земельної ділянки на сусідню або через сусідню земельну ділянку;

д) право забору води з природної водойми, розташованої на сусідній земельній ділянці, та право проходу до природної водойми;

е) право поїти свою худобу із природної водойми, розташованої на сусідній земельній ділянці, та право прогону худоби до природної водойми;

є) право прогону худоби по наявному шляху;

ж) право встановлення будівельних риштувань та складування будівельних матеріалів з метою ремонту будівель та споруд.

Якщо Ви підпадаєте хоча б під один пункт, а сусід не дає добровільно згоду в усному порядку, в такому разі необхідно встановлювати земельний сервітут. Відповідно до статті 100 Земельного кодексу України сервітут може бути встановлений договором, законом, заповітом або рішенням суду.

Розглянемо сервітут встановлений договором. Перш за все визначаємось з істотними умовами даного договору: вид земельного сервітуту (стаття 99 Земельного кодексу України), строк та плата.

Необхідно пам’ятати, що сервітут може бути строковий чи безстроковий і це обов’язково потрібно вказувати в договорі.

Статтею 101 Земельного кодексу України встановлюється можливість отримання плати за користування сервітутом. Так, власник, землекористувач земельної ділянки, щодо якої встановлений земельний сервітут, має право вимагати від осіб, в інтересах яких встановлено земельний сервітут, плату за його встановлення. Плата за користування сервітутом не є обов’язком, а скоріше правом. Проте, варто зауважити, що законодавство України не регулює розмір та порядок обчислення плати за користування сервітутом, тому розмір плати необхідно встановлювати за домовленістю сторін або за рішенням суду.

Також варто зазначити, що договір про встановлення земельного сервітуту підлягає державній реєстрації в порядку, встановленому для державної реєстрації прав на нерухоме майно. Для цього необхідно звернутися до державного реєстратора прав у територіальний орган місцевого самоврядування  або до нотаріуса. Ця процедура є платною!

Далі необхідно звернутися до землевпорядної організації для виготовлення землевпорядної документації на ту частину земельної ділянки, де буде проходити сервітут, проте якщо сервітут передбачений по всій площі земельної ділянки, в такому разі звертатись до землевпорядної організації не потрібно.

У разі , коли сторони не можуть дійти згоди самостійно – в такому разі необхідно звертатися до суду з позовною заявою про встановлення земельного сервітуту.

понеділок, 27.11.2017 10:01 10:01 Вік: 302 Days