Ви тут: Новини
Українська
English
середа, 26.09.2018

Рожнятівське бюро правової допомоги консультує.

 

Юридичне оформлення шлюбного контракту

 

 

         Як показує статистика, розлучення перевищують кількість шлюбів. Вони тягнуть за собою низку проблем, одна з яких – поділ спільного нажитого майна. Саме тому фахівці радять попередити судові спори і укласти шлюбний контракт (угоду). Це документ, в якому прописуються всі майнові обов'язки між майбутніми чоловіком, дружиною або вже перебувають у шлюбі подружжям. Він завіряється нотаріусом. В іншому випадку, ніякої юридичної підстави документ не має.

 

         По-перше, в угоді зазначається перелік матеріальних предметів, які будуть поділені в разі розлучення. Наприклад, дружині дістанеться автомобіль, а чоловікові – квартира. По-друге, в ньому уточнюються фінансові виплати в разі розірвання шлюбу. По-третє, на яких підставах буде здійснено ремонт загального майна та інше. Умови операції також можна змінити або доповнити у разі обопільної згоди. Якщо дружина вирішується встановити свої норми, а чоловік не погоджується – документ не може бути змінений.

         В угоді не вказувати умови, применшують особисті права і гідності сторін. Наприклад, прописувати теми дітей, алкоголю, зради, роботи і освіти. У разі не виконання угоди, надається можливість звернутися однієї зі сторін у суд.

         Шлюбний контракт укладається в двох випадках: безпосередньо під час шлюбу або ж до фактичного оформлення одруження. У першому варіанті він вступає в силу відразу після проведення процедури нотаріального завірення, у другому починає діяти в фактичний день одруження в РАГСі. В рамках шлюбної угоди вказується індивідуальний період дії в цілому або ж окремо взятих пунктів, яких слід дотримуватися навіть після розриву шлюбних відносин.

         Весільний договір можуть укладати особи, які подали пакет документів на реєстрацію шлюбу, або подружжя. Важлива деталь полягає в тому, що до укладення даної угоди допускаються громадяни, які не досягли повнолітнього віку. Але це стосується повністю дієздатних осіб, які вступили в шлюб до досягнення повноліття. Також документ може укладатися неповнолітніми і не дієздатності особами. Для цього їм знадобитися нотаріально завірений дозвіл батьків або опікунів.

         По суті, таку домовленість не можуть укласти лише особи, які проживають в цивільному шлюбі. Для них існує окремий документ, покликаний законним шляхом встановити правовий режим нажитого майна. Він фактично містить ті ж пункти і надає аналогічні права.

         Всього шлюбний контракт одночасно допомагає вирішити відразу три питання.

         Майнові: У ньому прописуються подружні права і обов'язки на наявну власність. Також шлюбним договором визначається право власності як на нажите під час шлюбу майно, так і до нього. Наприклад, в СК України прописано, що сторони можуть прийти до угоди щодо загальних прав на спільне майно і навпаки. Але, варто зазначити, що стаття 93 СКУ свідчить, що в рамках шлюбної угоди, жодна зі сторін не повинна виявитися в невигідному матеріальному становищі. Тобто він не може містити пунктів про повну відмову від нажитого майна або аліментних виплат.

         Дитячі: У шлюбному контракті максимально чітко прописані батьківські права і обов'язки майнового характеру, покладені на подружжя. Найпоширенішим пунктом є вказівка сторони, з якою дитина залишиться на постійне проживання в випадки розірвання шлюбу або вимушеного роздільного проживання. Також може бути прописаний розмір аліментних виплат, які будуть стягуватися з платника. Шлюбний контракт не має прав і повноважень розподіляти права на дитину і визначати інші немайнові відносини.

         Житлові: У пунктах підписаного шлюбної угоди може відображатися порядок користування житла, що належить одній стороні. Може бути прописаний пункт про виселення з спільної квартири/будинку у випадку розлучення сторони договору, яка не має прав на житлову площу з виплатою компенсації або ж без неї. Також може обумовлюватися проживання в житловому приміщенні третіх осіб (родичів) які не мають на нього прав. Дотримуючись положень, прописаних в статті 636 СКУ, виконання договірних зобов'язань може як сама третя особа, так і укладаюча договір сторона. Варто відзначити важливий нюанс. З того моменту, як третя особа висловила своє бажання скористатися своїм, прописаним у шлюбній угоді, правом сторони не мають юридичного права розірвати або внести зміни в уже підписаний контракт. Якщо тільки така можливість не вказана в законному або договірному порядку.

 

 

середа, 20.09.2017 11:44 11:44 Вік: 1 Years