Ви тут: Район
Українська
English
понеділок, 24.09.2018

Рожнятівський район

Рожнятівський район розташований на заході Івано-Франківської області в Карпатському передгір'ї та гірській частині Карпат. Межує з ДолинськимКалуським та Богородчанським районами Івано-Франківської області. По гірському хребту південно-західної сторони – із Закарпатською областю. Територія району складає 1,3 тис.км². В районі проживає в трьох селищах і 48 селах і хуторах понад 73,5 тис.чоловік. Районний центр Рожнятів розташований за 7 км від залізничної станції, магістралі Стрий-Івано-Франківськ і за 54 км від обласного центру. 

Історія 

Рожнятів (Рожнітів, пол. Rozniatow) - селище міського типу, центр Рожнятівського району Івано-Франківської області України. Знаходиться біля підніжжя Ґорґанів, в долині річки Дуби поблизу річки Лімниці. Населення близько 4000 (3100 у 1970 р.). Рожнятів відомий з 12 століття . Перше поселення виникло в долині річки Дуби як невеличка осада, яка називалася Старим селом. Ця назва збереглася за частиною селища і дотепер. Поселення будувалось в густих лісах, і працьовитим селянам доводилось докладати багато зусиль, щоб обробити клаптики землі. Але основним заняттям жителів було скотарство. На початку XV століття в Рожнятові виріс добре укріплений замок. За декретом від 14 листопада 1785року, згідно з Магдебурським правом, Рожнятів отримав статус міста. Це пожвавило торгівлю, розвиток ремесла. В місті функціонувало кілька підприємств, броварня, цегельня, водяний млин. До стародавніх поселень Рожнятівщини належать також селища міського типу Брошнів Осада (XVI ст.), Перегінське (1292 р.), Цінева(1936-37 р.), Красне (1440 р.). У 1910 р. у Рожнятові було 3,6 тис. мешканців. З них 38% греко-католиків, 19,9% римо-католиків, 42,1% юдеїв. З 1940 у складі УРСР. Праісторичним поселенням Рожнятівщини є село Нижній Струтин. В Нижньому Струтині ву 1912 році проводилися розкопки польським вченим І. Коперницьким, а у 1935 та 1937 рр. українським дослідником М.Ю. Смішком. На сьогоднішній день досліджено 16 із 46 курганів. На території села померлих ховали з кінця ІІ ст.н.е до ІV ст.н.е.

 Географія

 Рожнятівський район розташований у південно-західній частині області, в басейні річки Лімниця та її притоків. Згідно з міжнародними оцінками, Лімниця вважається найчистішою річкою Європи. Її витік знаходиться на північному схилі гори Буштов, на кордонні із Закарпаттям, на висоті 1150 м над рівнем моря. Довжина Лімниці — 122 км, з яких 85 км вона протікає по території Рожнятівщини. Більшу частину території району займають гори, які на північ від лінії, що проходить через населені пункти Верхній Струтин — Князівка — Дуба — Перегінське, переходять в Передкарпатську горбисту рівнину. Межею Рожнятівщини з півдня є Великий Вододільний хребет, який розділяє басейни приток Тиси і Дунаю в Закарпатті та Дністра на території Центральних Горган. В минулому по цьому хребту проходив державний кордон Польщі та Чехословаччини. Гірські масиви району відносяться до центральних Горган, кам'янистих, найбільш заліснених і найменш освоєних гірських районів Українських Карпат. Тут знаходиться найвища вершина українських Горган — гора Сивуля (1836 м). Ліси, в яких багато суниці, чорниці, малини, ожини, брусниці, грибів, займають більше 2/3 території. Тут розміщено 27 природозаповідних об'єктів, найбільш відомими з яких є ботанічний заказник «Яйківський», де охороняється кедрова сосна, урочище Сокіл, гідрологічний заказник «Турова Дача» та ін. Кліматичні умови сприятливі для розвитку туризму. Клімат помірно континентальний. В рівнинній частині літо тепле (середня температура липня +16 ... +190С, взимку -3 ... — 60С, опадів в середньому випадає біля 800 мм.). В гірській частині клімат більш різноманітний, зима прохолодніша, опадів біля 1300 мм. 

Туризм 

Територія площею 130,5 тис.гектарів, з яких 80 тисяч гектарів – ліси і гори, що відносяться до Центральних Горганів – сьогодні найменше освоєні гірські райони Українських Карпат. Тут бере свій початок одна з найчистіших річок Європи – Лімниця. Природно-заповідний фонд Рожнятівського району - особливий і надзвичайно багатий: це, передусім, державні заказники – гідрологічний – “Турова дача”, ботанічний – “Яйківський” та “Конвалія”, інші державні пам’ятки природи, заповідні урочища – “Лопушна”, “Яла”, “Лужки”, “Котелець”, “Сокіл”, “Кораловий корінь”, “Яйко”. Цікавий для туристів Рожнятівський район й своїми історичними пам’ятками (архітектурними), краєзнавчими: до наших днів збереглися (в реконструйованому вигляді) – замок польського магната Скарбка (Х1V ст.), доменна піч в урочищі Ангелів, збудована в 1810 році А.Ангеловичем, заново відбудована в урочищі “Підлюте” – “Кедрова палата” – відома з поч.ХХ ст. як курорт-резиденція Митрополита Андрея Шептицького. Також, на території району функціонує пластовий табір - музей "Сокіл", який був заснований в 1926 р. (знаходиться поруч с. Гриньків). Багатою експозицією володіє народний історико-краєзнавчий музей культури та побуту Бойківщини в с.Цінева. Хрест “в пам’ять святої тверезості” (1874 р.) й дони ні зберігся в с.Ясень. В цьому населеному пункті функціонує хата-музей Івана Вагилевича – члена “Руської трійці”, одного з авторів“Русалки Дністрової”. Письменникові землякові – на знак поваги і шани - вдячні горяни встановили пам’ятник. Про важкі часи галичан, які поклали початок масової еміграції бойків до Канади, нагадує пам'ятний знак першим заробітчанам – емігрантам – Василю Ілиняку та Івану Пилипіву, - встановлений з нагоди 100-річчя від цієї події в с.Небилів. Населені пункти За адміністративним поділом район має 3 селища міського типу (Брошнів-ОсадаПерегінське, та Рожнятів), 48 сільських населених пунктів. 42 села району та смт. Перегінське мають статус гірської зони.

 

Районна влада :

  Голова районної ради : Рибчак Василь Ярославович

  Голова РДА : Люклян Ірина Богданівна

  Адреса: 

вул. Шкільна, буд 1, селище Рожнятів 

Івано-Франківська обл., 77600 

 (03474) 2-04-87, (03474) 2-03-87 

e-mail : radarozh@i.ua